Признание „Следовник на народните будители” за обществени личности и институции от СО район „Слатина”

По случай Деня на народните будители Столична община и Софийски Университет „Св. Климент Охридски” – Център за изследвания и иновации в неформалното образование, организираха на 28 октомври 2016 г. в аулата на СУ „Св. Кл. Охридски” тържествена церемония по повод 1-ви ноември – Деня на народните будители.

Инициативата се провежда за втора поредна година и има за цел да отличи с признанието „Следовник на народните будители” институции и организации в областите наука и образование, култура и читалищна дейност, неправителствени организации и обществени личности с принос към общността, съхраняващи традициите и развиващи будителска дейност.
На тържествената церемония присъстваха Диян Стаматов – зам.-министър на образованието и културата, проф. д-р Ренета Божанкова – зам.-ректор на СУ „Св. Климент Охридски”, Ваня Кастрева – началник на РУО – София-град, проф. Силвия Николаева – Център за изследвания и иновации в неформалното образование (ЦИИНО), кметът на СО район „Слатина” – Наталия Стоянова и на район „Искър” – Ивайло Цеков, д-р Ирена Димитрова Директор на Дирекция „ПИСТ”, Величка Николаева –директор на 144 СУ „Народни будители” и народен будител за 2015 година, експерти, общественици, читалищни дейци.
Гост на тържеството бе и проф. д-р Александър Омарчевски – декан на богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски”, внук на Стоян Омарчевски – министър на народното просвещение в правителството на Стамболийски, който през 1922 г. внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на народните будители.
Произнесе празнично слово доц. д-р Тодор Александров Попнеделев, декан на историческия факултет към СУ „Св. Климент Охридски”.
Голямата награда за институционален принос бе връчена на екипа на Националния дворец на културата с изпълнителен директор Мирослав Боршош.
Номинираните от СО район „Слатина” институции и обществени личности бяха отличени с плакети „Следовник на народните будители” – признание за духовността, приноса и широкото културно и обществено значение на дейността им като следовници на народните будители:
1. Чл. кор., д.и.н. Румяна Георгиева Радкова – Институт за исторически изследвания – БАН;
2. Чл-кор. на БАН, проф. (ст.н.с. I ст.), д.х.н. Илия Благоев Рашков – Институт по полимери – БАН;
3. Проф., д.х.н. Иван Димитров Шопов – Институт по полимери – БАН;
4. Проф., д.т.н., инж. Гаро Хугасов Мардиросян – Институт за космически изследвания и технологии – БАН;
5. НЧ „Св. Георги Победоносец 1999 г.” – София, със секретар Даниела Николова.
Инициативата на Столична община и СУ Св. Климент Охридски” мотивира и дава признание на просветни, културни дейци и просветители.

Признание „Следовник на народните будители” за обществени личности и институции от СО район „Слатина”

Последни новини | 0 коментара